W dniach 𝟮𝟮-𝟮𝟲 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝘄 𝗦𝘇𝗮𝗳𝗮𝗿𝗻𝗶 odbędzie się 𝟯𝟭. 𝗠𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝘆 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 𝗣𝗶𝗮𝗻𝗶𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆 𝗶𝗺. 𝗙𝗿𝘆𝗱𝗲𝗿𝘆𝗸𝗮 𝗖𝗵𝗼𝗽𝗶𝗻𝗮 𝗱𝗹𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶 𝗶 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝘆 , którego organizatorem nieprzerwanie jest Ośrodek Chopinowski.
Już po raz 31 do Szafarni przybędą młodzi pianiści z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności pianistyczne, ale także odwiedzą inspirujące miejsce, w którym sprzed 200 laty, swoje wakacje spędzał młody Fryderyk Chopin.
𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 𝗿𝗼𝘇𝗽𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗞𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁𝗲𝗺 𝗜𝗻𝗮𝘂𝗴𝘂𝗿𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗺.
𝗪 𝘀́𝗿𝗼𝗱𝗲̨ 𝟮𝟮 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗻𝗮 𝗭𝗮𝗺𝗸𝘂 𝗚𝗼𝗹𝘂𝗯𝘀𝗸𝗶𝗺, wystąpi Zbigniew Raubo – laureat Konkursu im F. Busoniego w Bolzano (1991), im F. Liszta w Utrechcie (1992) oraz Konkursu im K. Szymanowskiego w Łodzi (1987). Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej Akademii muzycznej w Katowicach. W czerwcu 2013 Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. W swoim repertuarze posiada ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters” w Belgii, jak też kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych m.in. dla japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records. Z upodobaniem uprawia również kameralistykę, występował m.in. z Kwartetami Śląskim, Wilanów i Camerata oraz z Bartłomiejem Niziołem, Urszulą Kryger, Elżbietą Mrożek-Loską, Piotrem Janosikiem. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli. Brał udział w pracach jury konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie, Chopin Competition in Asia w Japonii czy też Konkursu o stypendia Fundacji Yamaha. Został również zaproszony do udziału w pracach Jury XI Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów konkursów muzycznych- im. Liszta we Wrocławiu, im. Liszta w Parmie, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Ogólnopolskiego Konkursu im. Chopina w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i innych. W ostatnim czasie jego student a aktualnie asystent Tymoteusz Bies został zwycięzcą pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Pianiście towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy w składzie:
Magdalena Kling-Fender – skrzypce I
Adam Mokrus – skrzypce II
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Robert Fender – wiolonczela
W programie usłyszymy:
Fryderyk Chopin
Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Maestoso
Larghetto
Allegro vivace
Robert Schumann
Kwintet Es-dur op. 44
Allegro brillante
In modo d’una marcia. Un poco largamente
Scherzo. Molto vivace
Allegro, ma non troppo
Przez kolejne 3 dni w Ośrodku Chopinowskim od godziny 9:00 będą odbywały się przesłuchania konkursowe, w których uczestnicy będą rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Do tegorocznego Konkursu zakwalifikowało się aż 55 z następujących krajów: Kanady, Chin, USA, Australii, Ukrainy, Singapuru, Japonii, Bułgarii, Armenii, Niemiec, Polski, Chorwacji i Hiszpanii.
Organizacja wydarzenia daje możliwość uczestnikom, zdobycia cennego doświadczenia na drodze kształtowania własnej osobowości artystycznej. Jednym z założeń Konkursu jest wyłonienie najwybitniejszych, młodych pianistów, którzy najlepiej zrozumieli złożoność muzyki polskiego kompozytora. Ze względu na niewymierność muzyki, zadanie to jest niezwykle skomplikowane. Dlatego też niezmiennie od lat w jury zasiadają wybitni pedagodzy, ale i praktycy sztuki pianistycznej, którzy rozumieją wieloaspektowość każdego
z występów oraz ogromu emocji, które towarzyszą młodym artystom. W skład tegorocznego jury zasiadają:
prof. Piotr Paleczny (Polska) – przewodniczący jury
prof. Anthony Adkins (Wielka Brytania)
prof. Clara Biermasz (Holandia)
prof. Alberto Nosè (Włochy)
prof. Zbigniew Raubo (Polska)
prof. Michał Szymanowski (Polska)
Uroczystym 𝘇𝗮𝗸𝗼𝗻́𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲𝗺 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗽𝗹𝗲𝗻𝗲𝗿𝗼𝘄𝘆 𝗞𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁 𝗟𝗮𝘂𝗿𝗲𝗮𝘁𝗼́𝘄, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝘆 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝟮𝟲 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟮:𝟬𝟬. Podczas koncertu zostaną ogłoszone wyniki zmagań konkursowych wszystkich grup wiekowych. Po ogłoszeniu wyników publiczność jeszcze raz wysłucha wszystkich nagrodzonych pianistów, którzy wykonali wskazane przez jury utwory z repertuaru konkursowego.
Wzorem lat ubiegłych zmagania konkursowe będzie można śledzić online, dzięki transmisji prowadzonej przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Miło nam poinformować, że transmisja z tegorocznego Konkursu zostanie udostępniona również w mediach społecznościowych Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzięki temu, jeszcze większe grono melomanów będzie mogło obserwować na żywo prezentacje młodych pianistów. Konkurs przyczynia się do utrwalenia tożsamości kulturalnej i narodowej, gdyż odbywa się w wyjątkowym historycznym miejscu, w Szafarni, gdzie dokładnie 200 lat temu przebywał na wakacjach nastoletni Fryderyk Chopin. Możliwość przebywania w tym samym miejscu, co Chopin stanowi dla młodych uczestników źródło inspiracji i klucz do zrozumienia jego muzyki. To szczególne miejsce przepełnione informacjami o Chopinie i jego pobycie
w Szafarni, jest istotne dla kultywowania pamięci o kompozytorze i polskiej muzyce. Organizowany od lat Konkurs sprawia, że Szafarnia staje się ważnym miejscem na muzycznej mapie Europy, a sam Konkurs wydarzeniem upamiętniającym ważną dla polskiej kultury postać, jaką jest Fryderyk Chopin. To niezwykłe wydarzenie artystyczne jest możliwe dzięki wsparciu wielu instytucji.
Konkurs jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Michała Sztybla.
KONTAKT I REZERWACJA
Zamek Golubski
Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego,
87-400 Golub-Dobrzyń, ul. PTTK 13
Nr konta bankowego:
Santander Bank Polska
92 1090 1896 0000 0001 3580 3636
Kontakt i rezerwacje:
Tel. 56 683 24 55, 56 683 24 66
Tel. kom. 609 388 510,
e-mail: zamek@zamekgolub.pl