𝟯𝟭. 𝗠𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝘆 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 𝗣𝗶𝗮𝗻𝗶𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆 𝗶𝗺. 𝗙𝗿𝘆𝗱𝗲𝗿𝘆𝗸𝗮 𝗖𝗵𝗼𝗽𝗶𝗻𝗮 𝗱𝗹𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶 𝗶 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝘆

W dniach 𝟮𝟮-𝟮𝟲 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝘄 𝗦𝘇𝗮𝗳𝗮𝗿𝗻𝗶 odbędzie się 🎹 𝟯𝟭. 𝗠𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝘆 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 𝗣𝗶𝗮𝗻𝗶𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆 𝗶𝗺. 𝗙𝗿𝘆𝗱𝗲𝗿𝘆𝗸𝗮 𝗖𝗵𝗼𝗽𝗶𝗻𝗮 𝗱𝗹𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶 𝗶 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝘆 🎹, którego organizatorem nieprzerwanie jest Ośrodek Chopinowski.
Już po raz 31 do Szafarni przybędą młodzi pianiści z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności pianistyczne, ale także odwiedzą inspirujące miejsce, w którym sprzed 200 laty, swoje wakacje spędzał młody Fryderyk Chopin.
🎵 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 𝗿𝗼𝘇𝗽𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗞𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁𝗲𝗺 𝗜𝗻𝗮𝘂𝗴𝘂𝗿𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗺.
𝗪 𝘀́𝗿𝗼𝗱𝗲̨ 𝟮𝟮 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗻𝗮 🏰 𝗭𝗮𝗺𝗸𝘂 𝗚𝗼𝗹𝘂𝗯𝘀𝗸𝗶𝗺, wystąpi Zbigniew Raubo – laureat Konkursu im F. Busoniego w Bolzano (1991), im F. Liszta w Utrechcie (1992) oraz Konkursu im K. Szymanowskiego w Łodzi (1987). Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej Akademii muzycznej w Katowicach. W czerwcu 2013 Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. W swoim repertuarze posiada ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters” w Belgii, jak też kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych m.in. dla japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records. Z upodobaniem uprawia również kameralistykę, występował m.in. z Kwartetami Śląskim, Wilanów i Camerata oraz z Bartłomiejem Niziołem, Urszulą Kryger, Elżbietą Mrożek-Loską, Piotrem Janosikiem. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli. Brał udział w pracach jury konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie, Chopin Competition in Asia w Japonii czy też Konkursu o stypendia Fundacji Yamaha. Został również zaproszony do udziału w pracach Jury XI Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów konkursów muzycznych- im. Liszta we Wrocławiu, im. Liszta w Parmie, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Ogólnopolskiego Konkursu im. Chopina w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i innych. W ostatnim czasie jego student a aktualnie asystent Tymoteusz Bies został zwycięzcą pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
🎶 Pianiście towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy w składzie:
Magdalena Kling-Fender – skrzypce I
Adam Mokrus – skrzypce II
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Robert Fender – wiolonczela
🎶 W programie usłyszymy:
Fryderyk Chopin
Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Maestoso
Larghetto
Allegro vivace
Robert Schumann
Kwintet Es-dur op. 44
Allegro brillante
In modo d’una marcia. Un poco largamente
Scherzo. Molto vivace
Allegro, ma non troppo
🎵 Przez kolejne 3 dni w Ośrodku Chopinowskim od godziny 9:00 będą odbywały się przesłuchania konkursowe, w których uczestnicy będą rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Do tegorocznego Konkursu zakwalifikowało się aż 55 z następujących krajów: Kanady, Chin, USA, Australii, Ukrainy, Singapuru, Japonii, Bułgarii, Armenii, Niemiec, Polski, Chorwacji i Hiszpanii.
Organizacja wydarzenia daje możliwość uczestnikom, zdobycia cennego doświadczenia na drodze kształtowania własnej osobowości artystycznej. Jednym z założeń Konkursu jest wyłonienie najwybitniejszych, młodych pianistów, którzy najlepiej zrozumieli złożoność muzyki polskiego kompozytora. Ze względu na niewymierność muzyki, zadanie to jest niezwykle skomplikowane. Dlatego też niezmiennie od lat w jury zasiadają wybitni pedagodzy, ale i praktycy sztuki pianistycznej, którzy rozumieją wieloaspektowość każdego
z występów oraz ogromu emocji, które towarzyszą młodym artystom. W skład tegorocznego jury zasiadają:
prof. Piotr Paleczny (Polska) – przewodniczący jury
prof. Anthony Adkins (Wielka Brytania)
prof. Clara Biermasz (Holandia)
prof. Alberto Nosè (Włochy)
prof. Zbigniew Raubo (Polska)
prof. Michał Szymanowski (Polska)
🎵 Uroczystym 𝘇𝗮𝗸𝗼𝗻́𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲𝗺 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗽𝗹𝗲𝗻𝗲𝗿𝗼𝘄𝘆 𝗞𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁 𝗟𝗮𝘂𝗿𝗲𝗮𝘁𝗼́𝘄, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝘆 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝟮𝟲 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟮:𝟬𝟬. Podczas koncertu zostaną ogłoszone wyniki zmagań konkursowych wszystkich grup wiekowych. Po ogłoszeniu wyników publiczność jeszcze raz wysłucha wszystkich nagrodzonych pianistów, którzy wykonali wskazane przez jury utwory z repertuaru konkursowego.
Wzorem lat ubiegłych zmagania konkursowe będzie można śledzić online, dzięki transmisji prowadzonej przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Miło nam poinformować, że transmisja z tegorocznego Konkursu zostanie udostępniona również w mediach społecznościowych Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzięki temu, jeszcze większe grono melomanów będzie mogło obserwować na żywo prezentacje młodych pianistów. Konkurs przyczynia się do utrwalenia tożsamości kulturalnej i narodowej, gdyż odbywa się w wyjątkowym historycznym miejscu, w Szafarni, gdzie dokładnie 200 lat temu przebywał na wakacjach nastoletni Fryderyk Chopin. Możliwość przebywania w tym samym miejscu, co Chopin stanowi dla młodych uczestników źródło inspiracji i klucz do zrozumienia jego muzyki. To szczególne miejsce przepełnione informacjami o Chopinie i jego pobycie
w Szafarni, jest istotne dla kultywowania pamięci o kompozytorze i polskiej muzyce. Organizowany od lat Konkurs sprawia, że Szafarnia staje się ważnym miejscem na muzycznej mapie Europy, a sam Konkurs wydarzeniem upamiętniającym ważną dla polskiej kultury postać, jaką jest Fryderyk Chopin. To niezwykłe wydarzenie artystyczne jest możliwe dzięki wsparciu wielu instytucji.
🎵Konkurs jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Michała Sztybla.